pksradom.plarrow right†Atrakcjearrow right†Najciekawsze atrakcje w iłży - odkryj urokliwe miejsca i zabytki
Igor Witkowski

Igor Witkowski

|

11.06.2024

Najciekawsze atrakcje w iłży - odkryj urokliwe miejsca i zabytki

Najciekawsze atrakcje w iłży - odkryj urokliwe miejsca i zabytki

Spis treści

Iłża atrakcje - to niewielkie, urokliwe miasteczko w sercu Mazowsza, które zachwyca swoimi zabytkami i pięknem otaczającej przyrody. Ten zabytkowy zakątek przesiąknięty jest historią i kulturą, zapraszając do odkrywania swoich licznych skarbów. Od imponującego zamku i murów obronnych, przez zabytkowe kościoły i sanktuaria, po malownicze parki i muzea, Iłża ma do zaoferowania coś dla każdego miłośnika piękna i tradycji.

Kluczowe wnioski:
 • Iłża to małe miasteczko na Mazowszu, bogata w zabytkowe zabytki i naturalne piękno.
 • Wśród głównych atrakcji są zamek, mury obronne, stare kościoły i liczne muzea.
 • Miasto oferuje wiele okazji do poznania lokalnej historii, kultury i architektury.
 • Malownicze parki i przyroda sprawiają, że Iłża jest doskonałym miejscem na relaksujący wypoczynek.
 • Festiwale i wydarzenia kulturalne wzbogacają ofertę miasta i przyciągają turystów z całej okolicy.

Iłża atrakcje - zamek i mury obronne

W samym sercu Iłży znajduje się imponujący, zabytkowy zamek renesansowy wzniesiony w XVI wieku. Ten potężny obiekt obronny otoczony jest pięknymi, kamiennymi murami, które niegdyś chroniły mieszkańców przed najeźdźcami. Dziś odremontowany zamek w Iłży jest jedną z głównych atrakcji miasta, przyciągając turystów z całej Polski i zagranicy.

Spacerując po zamkowych blanków i dziedzińcu, łatwo przenieść się w czasie i wyobrazić sobie życie rycerzy i dworzan sprzed wieków. Zobaczyć można m.in. zachowane kazamaty, piece do grzania wody, a nawet salę tortur. Przejście przez potężną bramę zamkową wprowadza atmosferę tajemnicy i grozy.

Wewnątrz zamku mieści się ciekawe muzeum, w którym można podziwiać liczne eksponaty związane z historią warowni i okolic. Miłośnicy militariów będą zachwyceni obszerną kolekcją starożytnej broni białej i palnej. Dla dzieci przygotowano specjalne ścieżki edukacyjne, ukazujące życie na zamku w przystępny sposób.

Mury obronne otaczające zamek w Iłży są jednymi z najlepiej zachowanych fortyfikacji tego typu w Polsce. Miały kształt nieregularnego owalu, z czterema potężnymi basztami zlokalizowanymi w narożach oraz dziedzińcem i wieżą bramną. Osobliwością jest tzw. "Wieża Ułanów", gdzie według legendy więziono jeńców. Udostępnione dla turystów odcinki murów pozwalają poczuć ducha dawnych czasów.

Iłża atrakcje - kościół Narodzenia NMP

Drugim obok zamku najważniejszym zabytkiem Iłży jest przepiękny, XVI-wieczny kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ta potężna, ceglana świątynia wznosi się na wzniesieniu w centrum miasta, przyciągając wzrok charakterystyczną smukłą wieżą. Jest to jeden z najcenniejszych przykładów architektury renesansowej w regionie Radomia.

We wnętrzu kościoła w Iłży natychmiast przykuwa uwagę piękne, częściowo zachowane sklepienie żebrowe. Uwagę zwracają także bogate, kamienne detale zdobnicze – kolumny, portale i ołtarze. Obejrzeć można zabytkowe nagrobki szlacheckich rodów oraz XVI-wieczne polichromie zdobiące część ścian.

Wielu turystów ceni ten kościół za panującą wewnątrz nastrojową atmosferę, sprzyjającą refleksji i skupieniu. Zachwyca również bogactwo detali architektonicznych oraz grubość murów wykonanych z litej cegły. Jest to prawdziwa perła wśród zabytków Iłży.

Przy tej zabytkowej świątyni znajduje się interesujące lapidarium z licznymi nagrobkami i płytami nagrobnymi z różnych epok. Dla zwiedzających udostępniony jest również niewielki klasztor poklasztorny będący niegdyś renesansowym opactwem benedyktynów. Całość zaprasza do poznania bogatej historii tego miejsca kultu.

 • Odwiedź lapidarium z nagrobkami przy zabytkowym kościele w Iłży.
 • Zajrzyj do dawnego opactwa benedyktyńskiego przy świątyni.
 • Poznaj historię kościoła Narodzenia NMP - jednego z najcenniejszych zabytków sakralnych regionu radomskiego.
 • Podziwiaj piękno renesansowych detali architektonicznych wewnątrz i na zewnątrz zabytkowej świątyni.

Czytaj więcej: Lodowisko w Radomiu - godziny otwarcia i atrakcje na miejskim lodowisku

Iłża atrakcje - muzea i skanseny

Atrakcje Iłży to nie tylko zabytki architektoniczne, ale także kilka ciekawych placówek muzealnych. Szczególnie godne uwagi jest Muzeum Regionalne im. Hieronima Łopacińskiego, które od kilkudziesięciu lat gromadzi i eksponuje zabytki związane z historią i kulturą lokalnych społeczności.

Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się zwłaszcza dział etnograficzny prezentujący wyroby rękodzielnicze i codzienne sprzęty użytku domowego z różnych okresów. Tutaj można na własne oczy zobaczyć m.in. zabytkowe tkaniny, ceramikę, meble, narzędzia rolnicze i inne przedmioty codziennego użytku, wykonane często ręcznie z największym kunsztem.

Nie lada atrakcją muzeum są także sale poświęcone życiu i twórczości wybitnych osobistości związanych z Iłżą i regionem. Zbiory obejmują m.in. pamiątki po polskim duchownym i historyku Wincentym Hilarze Kalkuńskim oraz Salomonnie Rusieckim - ważnym działaczu kulturalno-oświatowym i pisarzu lokalnym.

Dla miłośników historii przyrody i ciekawostek związanych z przyrodą tego regionu niewątpliwie sporą atrakcją będzie wizyta w Izbie Przyrodniczej. Zgromadzono tutaj różnorodne eksponaty florystyczne, zoologiczne i paleontologiczne ułożone w tematyczne kolekcje.

Skansen w Bieżuniu

Podsumowanie

Zdjęcie Najciekawsze atrakcje w iłży - odkryj urokliwe miejsca i zabytki

Malownicza miejscowość Iłża, położona w regionie radomskim, skrywa w sobie prawdziwe skarby. Wśród najcenniejszych zabytków Iłży można podziwiać imponujący renesansowy zamek wraz z potężnymi murami obronnymi, a także zabytkowy kościół Narodzenia NMP – perłę architektury z XVI wieku. Turystów zachwycą także liczne muzea, skanseny i kolekcje etnograficzne prezentujące bogatą historię i kulturę okolic.

Miasto i jego okolice obfitują również w naturalne piękno – malownicze parki, rezerwaty przyrody i urokliwe krajobrazy. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają liczne szlaki rowerowe i piesze. Całość dopełnia bogata oferta kulturalna – od cyklicznych festiwali folklorystycznych, przez jarmarki, po wystawy i wydarzenia plenerowe. Atrakcje Iłży zadowolą każdego, kto ceni piękno zabytków, przyrodę i lokalną tradycję.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Air show radom: program, atrakcje i niezapomniane przeżycia
 2. Kaletnik w Radomiu: Dlaczego warto jest skorzystać z jego usług?
 3. mPay: Czy to najbezpieczniejsza aplikacja do płatności mobilnych?
 4. 6 najlepszych inspirujących pomysłów na oryginalne półki na książki
 5. Osiedle Radomianka - jak wyglądało wcześniej, sprawdź teraz

Zobacz więcej